وینقدی بر خطبه های مولوی عبدالحمید از سایت زاهدان پرس .

اما قبل از ان فرمایش کوتاهی از مقام معظم رهبری در این رابطه:

ملت ما ملت مؤمن و باعزم و اراده‏اى است، ملت آماده‏اى است، ملت صادقى است؛ اما در گوشه و كنار افرادى، جريان‌هائى، مجموعه‏هائى به اسم‌هاى مختلفِ نخبگان سياسى و غير اين‌ها، فضاى جامعه را مشوش می‌كنند، فضاى جامعه را از صفا و صداقت تهى می‌كنند، مردم را دچار اغتشاش ذهنى، دچار ترديد می‌كنند.»

«« ایشان در مورد زیر سئوال بردن اصل نظام بدون توجه به دستاوردها و اراده ملت می‌فرمایند: اين دستاوردها كه مفت به دست نمى‏آيد. تا ملتى فداكار نباشد، تا ملتى بااراده و مصمم نباشد، كه اين چيزها به دست نمى‏آيد. ما بيائيم به خاطر دشمنى با زيد و عمرو و اين دولت و آن دولت و مسئولين اجرائى يا مسئولين كذا و كذا، اصل نظام را زير سؤال ببريم؛ سياه‏نمائى كنيم! كارى كه متأسفانه بعضى از نخبگان سياسى ميكنند. »»

«وقتى رحمت الهى براى ما پيش خواهد آمد كه مواظب و مراقب خودمان باشيم؛ مراقب حرف زدنمان، مراقب اقدام كردنمان، مراقب تبليغاتمان. اين فضاى بى بند و بارى در حرف زدن، در اظهارات عليه دولت، عليه هرکسی ‏ به خاطر اغراض، اينها چيزهائى نيست كه خداى متعال از اينها به‏آسانى بگذرد. آن وقت كسانى خطا ميكنند، خداى متعال «و اتّقوا فتنة لا تصيبنّ الّذين ظلموا منكم خاصّة»؛ بله اينجورى است. بعضى از ظلمها، بعضى از كارها هست كه نتيجه و اثر آن دامن همه، نه فقط دامن آن ظالم را ميگيرد؛ بر اثر رفتار يك عده‏اى كه در گفتار خودشان، در عمل خودشان، در قضاوت خودشان ظلم ميكنند. بايد مراقب اين چيزها بود.»

واینک حرفهای طلبکارانه اقای مولوی:

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان در خطبه های جمعه ای که گذشت با اشاره به جایز نبودن برگزاری مراسم بزرگداشت برای میلاد نبی اکرم(ص) اظهار داشت: چیزی که شاید زیاد جالب نباشد و امروز اکثر مسلمانان گرفتار به آن هستند و قبل از آنان مسیحیان هم گرفتار آن بودند این است که ولادتها را جشن می گیرند.

وی ادامه داد: بسیاری ممکن است همین خیال را بکنند که ما ایام ولادت باید مدیحه سرایی کنیم و اظهار خوشحالی کنیم و همین مایه نجات و ترقی ما می شود که هرگز اینطور نیست.

وی با بیان اینکه زندگی تک تک صحابه نمونه ای از زندگی حضرت رسول بوده است ادامه داد: زندگی صحابه بدون تکلف و پیچیدگی و در نهایت سادگی و بر اساس عمل به شریعت و سنت بود و آنها سنت گرا و دین گرا بودند.

امام جمعه مسجد مکی زاهدان نشر اسلام در جهان را حاصل تلاش صحابه دانست و افزود: حضرت رسول اکرم هیچوقت از جزیره العرب خارج نشد و اسلام در دنیا به وسیله اخلاق و عملکرد صحابه و صداقت صحابه فراگیر شد.

خطیب جمعه مسجد مکی زاهدان وحدت را یک ضرورت دانست که همه فرق اسلامی و شیعه و سنی لزوم وجود آن را احساس می کنند. 

 افزود: زمانی ایران می تواند سربلند باشد و عزت داشته باشد که اینها با هم اتحاد و توافق داشته باشند.

وی ادامه داد: این وحدت زمانی حاصل می شود که در بین مردم و شیعه و سنی سعه صدر و بلوغ و درک صحیح باشد و به همدیگر توهین مذهبی نکنند و به مقدسات هم و اصحاب رسول که تربیت یافتگان آن حضرت هستند و بهترین امت و ستارگان هدایت هستند کسی توهین نکند.

مولوی اسماعیل زهی از طلحه و زبیر به عنوان بزرگان صحابه یاد کرد و افزود: اگر اختلافی بین صحابه بوده در بارگاه خداوند گرفته می شود و اینها همه اخلاص داشتند و همه صحابه معیار حق هستند و هر طرف که صحابی بوده حق هم همان طرف بوده و اختلاف تنها از روی اجتهاد بوده که برخی بر صواب بودند و برخی به خطا رفتند به طوری که آنکه بر صواب بوده دو اجر می برد و آنکه بر خطا بوده یک اجر می برد و  لهذا آنها برای کشورگشایی و قدرت نجنگیدند بلکه طرف حق را گرفتند و همه برای خدا انجام دادند و نباید مورد اعتراض و انتقاد قرار بگیرند.

مدیر دارالعلوم مکی زاهدان اظهار داشت: مسوولان و ولایت فقیه باید آزادی مذهبی را در هر جا که اهل سنت اقلیت هستند یا اکثریت هستند و در همه جا باید تامین کنند.

وی همچنین از مسوولان خواست فشار مذهبی بر اهل سنت نیاورند و مسایل مذهبی آنان را زیر سوال نبرند.

وی تاکید کرد: ما انتظار نداریم اگر جایی خلافی از یک اهل سنت سر بزند و نسبت به شیعه توهین کند و یا تفرقه بیاندازد و ناامنی ایجاد کند و یا بر خلاف قانون عمل کند تحت تعقیب قانون قرار نگیرد اما وقتی فعالیت ما در چارچوب قانون است همان آزادی را که قانون اساسی به ما داده و در تبلیغ و تعلیم آزادمان گذاشته است باید داشته باشیم.

وی ادامه داد: نباید عناصر افراطی و تندرو در بدنه حکومت نفوذ کنند و مسوولین امر را تحت فشار بگذارند و یا بعضی ارگانها و ادارات را تحت فشار بگذارند که آزادی اهل سنت مختل شود.

وی افزود: برادری با شیعه موضع مقطعی ما نیست و موضع اسلامی و همیشگی ما است و وقتی ما با شیعه برادر هستیم و مسوولان هم این را می پذیرند چه اشکالی دارد ما کنار آنها مسجدی بسازیم و عبادت کنیم.

وی با اشاره به  اینکه تبعیضهایی علیه اهل سنت در کشور هست که باید مرتفع شود افزود: اهل سنت دوست دارد با حضور در نیروهای نظامی و مسلح از تمامیت ارضی کشور دفاع کند و در راه ناموس خود در کنار برادر شیعی در یک سنگر برای آب و خاک وطن و برای جمهوری اسلامی بمیرد و نباید از استخدام آنها جلوگیری شود و ما انتظارمان از رهبر معظم انقلاب همین است که این مساله به دست ایشان حل می شود و این دغدغه 31 ساله اهل سنت است.

وی با انتقاد از برپایی مراسمهای مختلف در هفته وحدت افزود: معتقدم برگزاری سمینار و جلسه هفته وحدت تاثیر چندانی ندارد که بخواهد اخوت را تقویت کند و آنچه که مهم است عمل است و باید بر عملکردها نظر کرد و شعار دوره اش تمام شده و الان این شعار وحدت است که داده می شود و لهذا باید بیاییم این وحدت را عملی کنیم.

مولوی عبدالحمید افزود: اهل سنت ایرانی هستند و هیچ کس از آنها ایرانی تر نیست و مال این مملکتند و ما مصمم هستیم تا حد توان نگذاریم از اهل سنت کسی برادران شیعه ما را جریحه دار کند و ما در این راستا الحمدلله داریم کار می کنیم.

وی با بیان اینکه تبعیض و توهین را برای هیچ کشوری جایز نمی دانیم افزود: ما اعتقاد داریم که برادران شیعه نباید آزادیشان سلب و حقوقشان ضایع شود و  اقلیت شیعه در هر کشوری که زندگی می کنند باید آزادی آنها حفظ شود و به حقوقشان رسیدگی شود و تبعیض را برای هیچ مملکتی جایز نمی دانیم.

و اما جناب اسماعیل زهی با عرض سلام و البته کمی نقد!

چندیست که سخنان گرامی حضرتعالی را در خطبه های نماز جمعه مسجد مکی دنبال می کنم. حضرتعالی سعی کرده اید در خطبه های  جمعه منادی حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی ،فصل الخطاب بودن رهبری و وحدت باشید. در حین حال سعی کرده اید که انتقادات دلسوزانه خود را نیز در خطبه های جمعه مطرح کنید.

خطیب محترم مسجد مکی، اما در حین حال مواردی را در بعضی از مواقع گفته اید که موجب بعضی از نگرانی ها در میان مردم استان می شود و از آنجایی که قطعا راضی به ناراحتی خلق خدا نیستید و انسانی نقد پذیر می باشید بر خود لازم دیدم که فقط به موارد آخرین خطبه شما عزیز محترم که قسمتی از  آن در بالا آمد اشاره کنم و در صورت لزوم مواردی را به مقتضای موقعیت خدمتتان در آینده عرض خواهم کرد!.

برپايي جشن و سرور به مناسبت ولادت انبياء و اولياي خداوند، از ديدگاه اکثر مسلمانان امري جايز و مشروع است. برپايي جشن ميلاد  كه سلفي ها و وهابیون، شيعيان را به خاطر انجام اين امور متهم به شرك در عبادت و كفر مى كنند، به معناي عبادت آن بزرگان نيست تا شرك در عبادت باشد، بلكه صرفا احترام و تعظيم و ابراز محبت و عشق نسبت به آنان و عمل به اين آيه قرآن است كه (قل لا اسئلكم عليه أجراً الاّ المودة فى القربى). ضمن اينكه شريعت مقدس اسلام هيچگاه مردم را از شاديهاي مشروع منع نكرده است و جشن تولد گرفتن براي فرزندان و اعضاي خانواده در ميان مردم ما و در همه جاي دنيا امري طبيعي و عادي است، چه برسد به بزرگداشت ميلاد پيامبر اكرم(ص) كه سيدالمرسلين و اشرف مخلوقات است. در کتاب سازمان مدارس دینی از قول جناب محمدقاسم نانوتوی که مورد قبول شما نیز هست نقل شده است که برگزاری مراسم بزرگداشت اگر در جهت تقویت دین اسلام باشد اشکال ندارد. مگر در سالهای اخیر همه ساله شاهد برگزاری مراسم ختم بخاری در مناطق سنی نشین هستیم که به نوعی بزرگداشت مقام ایشان است و یا مراسم بزرگداشت مولوی عبدالعزیز «ره»که بر انجام آن به حق اصرار دارید به نوعی در همین راستا نمی باشد؟.

همچنین در هفته ای که گذشت تلوزیون از سراسر دنیا اعم از عراق ، مصر ، فلسطین ، لبنان ، افغانستان ،پاکستان و... تصاویر مختلفی از  شادی و سرور برای ولادت حضرت رسول(ص) را نشان داد .

 اما معتقدیم صحابی بودن دلیل بر معصومیت نیست و مانع بررسی ها و نقدهای علمی و تاریخی نمی شود. ما در طول تاریخ اسلام شاهد بوده ایم که در برخی موارد عده ای از صحابه رسول خدا اشتباهات غیر قابل چشم پوشی داشته اند و صرف اینکه مقارن با زمان پیامبر خدا بودن دلیل بر نادیده انگاشتن خطاهای آنها نمی شود. باید اذعان کنیم حق همیشه یکی بوده و هست و نمی شود در آن واحد دو طرف دعوی هر دو بر حق بوده باشند. برخی اشتباهات همچون اشتباه اجتهادي طلحه و زبير كه از خواص عصر خويش بودند به بهاي خون صدها نفر مسلمان بيگناه که برخی جزو صحابی رسول خدا هم بودندتمام شد. ما نمی توانیم ادعا کنیم چون فلان شخصیت، صحابی رسول خدا بوده پس نباید راجع به او اظهار نظر کرد زیرا تنها مقرب بودن به درگاه خدا مانع خطاناپذیری و معصومیت نیست و امثال پسر نوح نبی(ع) که به رغم داشتن فضیلت بزرگی چون فرزند پیامبر خدا بودن باز هم دچار گمراهی شدند، در تاریخ کم نداریم.

درباره هفته وحدت هم بايد گفت اين هفته ابتكار نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران است و تنها منحصر به يك هفته خاص نيست و در اين باره همين بس كه امام راحل فرمودند شيعه و سني با هم برادر و در حقوق با هم برابرند. در ايران اسلامي به كوري چشم دشمنان، هيچ اختلافي بين شيعه و اهل سنت نبوده و نيست و به گفته خود جنابعالی ، "وحدت و قرابت بين شيعه و اهل سنت تاريخي است".

جناب مولوی عبدالحمید وجود تبعیض در نظام مقدس جمهوری اسلامی از سوي شما در حالي به راحتي مطرح مي شود كه به بركت نظام مقدس جمهوري اسلامي، حوزه هاي ديني اهل سنت در مناطق مختلف كشور شكوفا شده و هر سال شاهد برگزاري مراسم فارغ التحصيلي طلاب اين حوزه ها و مدارس ديني اهل سنت هستيم. جالب تر اينكه فضاي باز آزادي بيان در كشور به حدي است كه خود حضرتعالی  به راحتي نظرات دلسوزانه خود را در انتقاد از مسوولان رده اول نظام بيان مي كنید.

در دوران ستمشاهي همگان به خاطر دارند كه نظام حاكم به دنبال تقويت خان و خان گري بود و كمتر به تقويت حوزه هاي علميه اهل سنت توجه نشان مي داد به طوري كه  طلبه هاي اهل سنت به خاطر ضعف حوزه هاي علميه اهل سنت داخل كشور عمدتا جهت ادامه تحصيل به خارج از كشور مي رفتند و پس از فارغ التحصيلي نيز به دليل ناهمخواني مدرك تحصيلي، امكان استخدام و خدمت در سيستم اداري و آموزشي كشور را نداشتند.

به لطف انقلاب اسلامي و روي كار آمدن نظام مقدس جمهوري اسلامي زمينه رشد و ارتقاي اهل سنت در هر دو بخش حوزوي و دانشگاهي در داخل كشور فراهم گرديد به طوري كه هم اكنون يكي از بزرگترين مدارس ديني اهل سنت حنفي در استان سيستان و بلوچستان در حال فعاليت است و هر سال شاهد برگزاري مراسم فارغ التحصيلي طلاب مدارس ديني اهل سنت در استان هستيم.

البته به نظر می رسد لازم است ماجراي چاه جمال ايرانشهر را يادآوري كنيم كه در جريان آن، دو مولوي نما قصد داشتند با همكاري برخي اعضاي گروهك تروريستي ريگي در جلسه نشست ائمه جمعه شيعه و اهل سنت اقدام به بمب گذاري و شهادت همه حضار جلسه نمايند. به خاطر رعايت اصل وحدت از ذكر جزئيات ديگر اين فاجعه خودداري مي كنم اما مگر اينها در يك مدرسه ديني، انبار سلاح نداشتند و مگر از پوشش مدرسه ديني براي اهداف شوم خود كمك نگرفتند. البته اعتقاد ما بر اين است كه اغلب مدارس ديني اهل سنت استان وفاداري خود به نظام مقدس جمهوري اسلامي را دارند و هيچگاه با دشمنان اين مرز و بوم همراه نشده و نمي شوند. نظام جمهوری اسلامی ایران هم با تقویت مدارس دینی و حوزه های اهل سنت در کشور مشکلی ندارد و وضعيت برادران عزيز اهل سنت به ويژه روحانيت محترم و مولوي هاي عزيز، گواه اين مدعا است.

نظام جمهوري اسلامي نه تنها مشكلي با اهل سنت ندارد و هيچگاه دنبال تضعيف حوزه هاي ديني آنان نبوده است بلكه در پي ساماندهي مدارس ديني و ارايه تسهيلات رفاهي به طلاب علوم ديني اهل سنت نيز هست.

درباره حضور اهل سنت در نیروهای مسلح هم نیازی به بحث نیست زیرا کمی بررسی نشانگر حضور تعداد قابل توجهی از برادران اهل سنت در نیروی انتظامی و سایر قوا است و ندیدن این واقعیت آشکار جای سوال دارد.

البته ما نیز مانند حضرتعالی همانطور که در خطبه های دو هفته قبل خود بیان فرمودید  معتقدیم  كه همه وظيفه دارند در حد استطاعت به امنيت منطقه كمك كنند .

معتقدیم برنامه های شهید شوشتری باید در واگذاری امنیت به مردم و معتمدان و ریش سفیدان در مناطق با همکاری همه  ما ، حضرتعالی به عنوان یکی از ده ها علمای و معتمدان استان  و ما به عنوان نمایندگان رسانه و دیگر دست اندرکاران پی گیری شود ،زیرا ريش سفيدان و بزرگان و معتمدان قوم بلوچ يك پايه حفظ امنيت منطقه و مرزداران غيور استان هستند.

 

حضرتعالی از تبعیض و عدم آزادی سخن گفته اید  اما باید گفت بالاتر از اين آزادي را در كجا مي توان يافت كه شما برادر گرامي در آستانه دهه فجر به راحتي با رسانه هاي بيگانه همچون راديو فردا – متعلق به سازمان جاسوسی آمریکا- و بي بي سي – ابزار استعماری دولت انگلیس - عليه منافع نظام اسلامي ايران مصاحبه مي كنید و از تريبون مسجد مكي به طرح انتقادهاي دلسوزانه خود از مسوولان رده اول نظام مي پردازید و در آستانه هفته وحدت، اصل وحدت را به راحتی زیر سوال می برید و نظام اسلامی را به  آنچه که می خواهید متهم می سازید و البته ما این را به حساب مظلومیت نظام نیز می گذاریم!.

جناب مولوی توصيه ما اين است كه در اظهارنظرها و بيانات خود دقت بيشتري داشته باشیم تا زمينه سوء استفاده دشمنان آگاه و دوستان نادان از سخنان ايشان فراهم نشود.

در شرايطي كه امروز براي سرعت بخشيدن به توسعه و پيشرفت همه جانبه در كشور نياز به آرامش و حفظ وحدت داريم به نظر مي رسد طرح اين نوع مسايل از جانب شما عزیز به مصلحت نظام اسلامي و وحدت امت مسلمان نيست.

با همه اين اوصاف، خوشبختانه امروز به كوري چشم دشمنان، شيعه و سني در كنار هم براي اعتلاي نظام مقدس جمهوري اسلامي در تلاش هستند و به رغم شيطنت دشمنان داخلي و خارجي، همواره با حفظ وحدت تاريخي خود تمام توطئه هاي استكبار جهاني را ناكام گذاشته اند.

در پایان برای حضرتعالی آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم ما را از دعای خیر خود فراموش نفرمایید.

+ نوشته شده توسط محمدنور در ۸۸/۱۲/۱۷ و ساعت 12 |